Aká budúcnosť čaká nehnuteľnosti?
Už niekoľko mesiacov majú mnohí majitelia bytov, ktoré poskytovali ako nájomné byty, hlavu v smútku. Nájomcovia odchádzajú zväčša kvôli neschopnosti platiť prenájom, majitelia tak znižujú ceny na minimum, ktoré im pokrýva maximálne náklady na hypotéku. Noví nájomcovia sa hľadajú podstatne ťažšie. Niektorí prenajímatelia dokonca robia ústupky a súčasným nájomcom počas koronakrízy znižujú ceny nájmu.
Ceny nehnuteľností na Slovensku začiatkom roka 2020 dosahovali historické maximá, v súčasnosti sú však stabilizované a ich nárast sa nepredpokladá. Odborníci však znižovanie cien nehnuteľností nateraz nepredpokladajú, no budúci vývoj zatiaľ nemôžu s istotou predpovedať. O predaj starších bytov záujem klesol, no nové byty sa predávajú stále. Ako je to možné?
Najlepšia doba na investičnú príležitosť?
Hoci predaj starších nehnuteľností poklesol, je to možno práve z dôvodu, že ľudia očakávajú prepad cien. Nové nehnuteľnosti alebo byty vo výstavbe však stopku nedostali, ich cena je v súčasnosti stabilizovaná a vďaka výhodným úverovým podmienkam tak mnohí cítia príležitosť premeniť krízu na skvelú investičnú príležitosť.
Momentálna situácia, hoci nie je ideálna, je dobrou príležitosťou pre hypotekárny úver, nakoľko jeho hodnota bude mať po kríze z dôvodu očakávanej inflácie nižšiu reálnu cenu. Je tak veľmi pravdepodobné, že tí, ktorí úver dostanú a budú schopní ho splácať, budú nehnuteľnosti kupovať aj naďalej.
Znižovanie zadlženosti Slovákov sa Národnej banke Slovenska nepodarilo, koronavírusu áno.
Vďaka výhodným podmienkam na získanie hypotéky, rástli aj ceny nehnuteľností, práve kvôli tomu, že ich bol nedostatok. Po príchode koronakrízy prišiel výrazný pokles novo poskytovaných hypoték na bývanie. To, o čo sa Národná banka Slovenska snažila posledné roky, sa udialo v priebehu pár týždňov. Niektoré banky už poskytovanie nových úverov obmedzili novými podmienkami, ktoré vydali v súvislosti s aktuálnou situáciou a poskytovaním úverov. Môže sa tak stať, že klienti dostanú hypotéku len v prípade, že sú zamestnaní a ide o ich prvé bývanie.
Aké nové podmienky môžete očakávať pri žiadosti o hypotekárny úver?
Pokiaľ žiadate o hypotekárny úver, je veľmi pravdepodobné, že ho dostanete len v prípade, že ste zamestnaný a ide o úver na vaše prvé bývanie, prípadne budete mať spoludlžníka. Ak si teda plánujete nové bývanie so svojou polovičkou a obaja ste zamestnaní, úver pravdepodobne dostanete. Nemusíte však dostať hypotéku vo výške, akú požadujete. Maximálna výška hypotéky bude v súčasnosti obmedzená na 180 000 €. Treba rátať s tým, že nemusíte dostať hypotéku s financovaním, aké očakávate. Pokiaľ máte živnosť alebo s.r.o., dostať môžete hypotéku s maximálnym financovaním do 60 % hodnoty nehnuteľnosti. Najviac obmedzení čaká práve živnostníkov a firmy, druhou skupinou, ktorá bude mať problém s poskytnutím hypotéky, sú ľudia pracujúci v zahraničí.
Ak však máte možnosť využiť predschválený úver, urobte tak, kým ich banky ešte poskytujú. V budúcnosti už táto možnosť byť nemusí a súčasná stabilizácia cien nehnuteľností je naozaj veľkou príležitosťou.
Banky “pomáhajú” odkladom splátok
Pri súčasnej zadlženosti obyvateľov Slovenska sa banky, lízingové spoločnosti a finančné inštitúcie rozhodli pomôcť odkladom splátok na maximálne 9 mesiacov (v prípade lízingoviek a nebankoviek ide o postupné predlžovanie odkladu o 3 mesiace, maximálne po dobu 9 mesiacov). Výhodou je, že dlžník nebude zapísaný v úverovom registri, nevýhodou je, že úroky a poplatky platíte naďalej, čím sa vám úver môže výrazne predražiť. Preto je vhodné túto pomoc využiť naozaj ako poslednú možnosť. V budúcnosti je predpoklad znižovania maximálnej výšky financovania hypotéky na bývanie pre všetkých žiadateľov.
Dôjde k znižovaniu úrokov?
Počas krízy sa niektoré banky rozhodli pre “akciu na hypotéky”, kde pri niektorých druhoch fixácie môžete získať úrok vo výške už od 0,49 %. Táto akcia sa oplatí v súčasnosti aj pre tých, ktorí chcú hypotéku refinancovať, no je možné, že niektoré banky túto možnosť neposkytnú.
Situáciu na trhu s nehnuteľnosťami však bude možné vyhodnotiť až o niekoľko týždňov, prípadne mesiacov. V súčasnosti treba však počítať s faktormi, ktoré situáciu dokážu najviac ovplyvniť, no vývoj zatiaľ nepredpokladá výrazné zmeny v kúpe nových nehnuteľností.
Najviac postihnutí sú zatiaľ majitelia bytov, ktoré prenajímajú, no je možné, že aj táto situácia sa čoskoro môže výrazne zmeniť.